SWOT analiza

SWOT analiza, odnosno analiza snaga, slabosti, prilika i prijetnji, promatra kako se snage i slabosti poduzeća uspoređuju s njegovim prilikama i prijetnjama. Ispitivanjem kako se ova četiri aspekta vašeg poslovanja međusobno podudaraju, možete donositi utemeljenije odluke o svojoj budućnosti kao poduzetnika. Ovaj će vas vodič provesti kroz svaki korak ovog procesa.

Što je SWOT analiza?


SWOT analiza je tehnika za procjenu snaga, slabosti, prilika i prijetnji organizacije, koja se koristi za razvoj strateškog plana organizacije. SWOT je i interni i eksterni i procjenjuje trenutni i budući potencijal.
SWOT analiza podrazumijeva analizu snaga i slabosti organizacije koja se temelji na stvarnosti i temelji se na podacima. Kako bi bio točan, mora zanemariti sve unaprijed stvorene predodžbe ili sive zone i umjesto toga se usredotočiti na kontekst. Koristite ove informacije kao vodič, a ne kao neupitan recept.
KLJUČNE STVARI KOJE TREBA ZAPAMTITI
SWOT analiza je strategija koja pruža alate za procjenu.
Razumijevanje ključnih snaga, slabosti, prilika i prijetnji za tvrtku ključno je za prolazak kroz činjenične analize, prikupljanje perspektiva i traženje novih ideja.
SWOT analiza, proces u kojem se informacije crpe iz unutarnjih izvora kao što su snage i slabosti tvrtke i vanjskih sila kao što su prilike i prijetnje, daje najbolju priliku za informirano donošenje odluka.
SWOT analiza trebala bi uključiti glas više ljudi u tvrtki koji mogu govoriti o prednostima i slabostima i djelovati kao nepristran izvor informacija.
Svrha SWOT analize je utvrditi prilike i slabosti poduzeća i sintetizirati nalaze kako bi poduprli jedan cilj ili odluku s kojom se poduzeće suočava.

Razumijevanje SWOT analize


SWOT analiza je tehnika koja procjenjuje snage, slabosti, prilike i prijetnje poduzeća.
Kako bi to učinila, tehnika koristi podatke koji su stvoreni unutar i izvan tvrtke. To može pomoći u usmjeravanju tvrtke prema onima koji su uspješniji i izbjegavanju onih koji nisu ili neće biti. Tvrtka bi također mogla tražiti savjete od vanjskih osoba poput SWOT analitičara, investitora ili konkurenata koji bi mogli reći hoće li tvrtka, linija proizvoda ili industrija biti jaka ili slaba.

Komponente SWOT analize


Iako će se elementi i otkrića unutar ovih kategorija razlikovati od tvrtke do tvrtke, SWOT analiza ne bi bila potpuna bez svakog od ovih elemenata:
Snage
Snažna robna marka, lojalna baza kupaca, solidna bilanca, jedinstvena tehnologija i tako dalje primjeri su onoga što organizaciju čini izvrsnom i razlikuje se od konkurencije. Pretpostavimo da hedge fond razvije vlastitu strategiju trgovanja koja postiže tržišne rezultate. Zatim mora smisliti kako uvjeriti nove investitore da se pridruže fondu.
Slabosti
Sljedeća su područja u kojima se poduzeća moraju poboljšati kako bi ostala konkurentna: neadekvatan opskrbni lanac, neadekvatna robna marka, visoka razina duga ili slaba marka.
Mogućnosti
Na primjer, ako zemlja smanji carine, proizvođač automobila mogao bi izvesti svoje automobile na novo tržište, povećavajući prodaju i tržišni udio.
Prijetnje
Prijetnja je faktor koji ima potencijal oštetiti organizaciju. Na primjer, suša može uništiti ili smanjiti prinos tvrtke koja se bavi proizvodnjom pšenice. Ostale prijetnje mogu uključivati ​​rastuće troškove materijala, povećanu konkurenciju, ograničenu ponudu radne snage i tako dalje.

SWOT tabela


Analitičari obično nude SWOT analizu u obliku jednostavnog grafikona s četiri kvadrata gdje svaki kvadrat ilustrira jedan aspekt profila tvrtke. Sve točke pod određenim naslovom nisu jednako važne, ali su ključni aspekti ravnoteže prilika i prijetnji, prednosti i nedostataka, itd.
SWOT tablica općenito je formatirana s povoljnijim, interno vođenim elementima u gornjem retku i problematičnijima, eksterno vođenim elementima u donjem redu. U istom smislu, elementi na lijevoj strani tablice obično su pozitivni, dok se oni na desnoj često smatraju negativnima.

Kako napraviti SWOT analizu


SWOT analize mogu se podijeliti u nekoliko koraka koji uključuju poduzimajuće stavke prije i nakon analize četiri komponente.
Korak 1: Odredite svoj cilj
Iako SWOT analiza može biti široka, vjerojatno će se generirati veća vrijednost ako ima jasan cilj, kao što je određivanje treba li ili ne lansirati novi proizvod. Cilj će voditi radnje tvrtke na kraju procesa. U ovom slučaju, SWOT analiza se koristi kako bi se utvrdilo treba li proizvod lansirati ili ne.
Korak 2: Prikupite resurse
Ne postoji savršena SWOT analiza. Umjesto toga, svaki će biti specifičan za tvrtku i odražavat će njihovu individualnu situaciju. Tvrtka bi trebala razmisliti o tome koje podatke ima na raspolaganju, s kojim se ograničenjima podataka suočava te o pouzdanosti vanjskih izvora podataka prije nego što nastavi.
Osim analize podataka, bitno je da tvrtka ima zaposlenike koji se mogu povezati s uključenim vanjskim silama. Konkretno, različiti članovi odjela proizvodnje ili prodaje moći će bolje razumjeti što se događa unutar tvrtke. S mnogo stajališta pri ruci, vjerojatnije je da će netko dati doprinose dodane vrijednosti.
Korak 3: Sastavite ideje
Za svaku kategoriju SWOT analize, oni koji su uključeni u izvođenje analize trebali bi početi nabrajati moguće načine u toj kategoriji. Primjeri pitanja za svaku kategoriju prikazani su u donjoj tablici.
Unutarnji čimbenici

Snage i slabosti SWOT analize mogu se izvesti iz unutarnjih čimbenika, kao što su financijski i ljudski resursi, materijalna i nematerijalna imovina (brand name) i operativna učinkovitost.
Slijede primjeri unutarnjih čimbenika koje treba navesti:
(Snaga) Što radimo dobro?
kako biste opisali naš najjači adut?
(Slabost) Tko su naši klevetnici?
koje su naše najslabije linije proizvoda?
Vanjski faktori

Vanjski utjecaji izvan poduzeća jednako su važni za uspjeh poduzeća kao i unutarnji čimbenici. Na primjer, pogledajte kategoriju vanjskih utjecaja poput financijske politike, tržišnih promjena i pristupa dobavljačima.
Moguća pitanja koja treba razmotriti uključuju
kakva je perspektiva (trenutni trend)?
za kim ne idemo?
koliko je drugih tvrtki u ovom području i koliki je njihov tržišni udio?
postoje li potencijalni novi propisi koji bi mogli naštetiti našem poslovanju ili proizvodima?
Korak 4: Pročistite nalaze
Nakon što prikupi mnoge misli iz različitih odjela i zapiše ih u skupine sličnih koncepata, tvrtka može proći kroz ideje i raditi samo na najboljima ili najrizičnijima. U ovoj fazi procesa možda će biti potrebne rasprave i konzultacije s višim rukovodstvom kako bi se odredio redoslijed važnosti.
Korak 5: Razvijte strategiju
Sada naoružani rangiranim popisom snaga, slabosti, prilika i prijetnji, tim za razvoj strategije može stvoriti dobro istražen i pouzdan plan djelovanja. Članovi tima pretvaraju označeni popis stavki u svakoj kategoriji u sintetizirani plan na koji se mogu osloniti za budućnost.
Ilustracije radi, tvrtka koja raspravlja hoće li objaviti novi proizvod može prepoznati da je vodeća na tržištu za svoj postojeći proizvod i da postoji prilika za širenje na nova tržišta. Međutim, povećani materijalni troškovi, napete distribucijske linije, potreba za dodatnim osobljem i nepredvidiva potražnja proizvoda mogu poništiti prednosti i prilike. Tim za analizu donosi strategiju za preispitivanje odluke za šest mjeseci, s nadom da će se troškovi smanjiti i da će potražnja na tržištu postati transparentnija.

Prednosti SWOT analize


SWOT analiza čini složene probleme lakšim za upravljanje. Može postojati ogromna količina podataka za analizu i relevantnih točaka koje treba uzeti u obzir prilikom donošenja složene odluke. Općenito, SWOT analiza koja je pripremljena raščlanjivanjem svih ideja i rangiranjem metaka prema važnosti će agregirati veliki, potencijalno neodoljiv problem u probavljivije izvješće.
SWOT analiza zahtijeva vanjsko razmatranje. Prečesto, tvrtka može doći u iskušenje da pri donošenju odluka uzme u obzir samo unutarnje čimbenike. Međutim, često postoje stavke izvan kontrole tvrtke koje mogu utjecati na ishod poslovne odluke. SWOT analiza pokriva unutarnje čimbenike kojima tvrtka može upravljati i vanjske čimbenike koje je teže kontrolirati.
SWOT analiza može se primijeniti na gotovo svako poslovno pitanje. Analiza se može odnositi na organizaciju, tim ili pojedinca. Također može analizirati cijelu liniju proizvoda, promjene robne marke, geografsko širenje ili akviziciju. SWOT analiza je svestran alat koji ima mnoge primjene.
SWOT analiza koristi različite izvore podataka. Tvrtka će vjerojatno koristiti interne informacije za prednosti i slabosti. Tvrtka će također trebati prikupiti vanjske informacije koje se odnose na široka tržišta, konkurente ili makroekonomske sile za prilike i prijetnje. Umjesto oslanjanja na jedan, potencijalno pristran izvor, dobra SWOT analiza prikuplja različite kutove.
Priprema SWOT analize možda neće biti pretjerano skupa. Neka SWOT izvješća ne moraju biti pretjerano tehnička; stoga, mnogo različitih članova osoblja može doprinijeti njegovoj pripremi bez obuke ili vanjskog savjetovanja.

Korisni linkovi

Društvene mreže

Klijenti

Ključne riječi

Kontakt

O nama

SWOT analiza

Web dizajn

Web dizajn za početnike

Zaštita privatnosti

Što su KPI-evi u digitalnom marketingu?

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)